Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
04.11.2007 10:28 - историята за дядо коледа
Автор: vladov2007 Категория: Други   
Прочетен: 836 Коментари: 0 Гласове:
0



Във всяка страна по света добрия старец, който носи подаръците в празничните Коледни и новогодишни дни е наричан с различни имена. На Запад и в Америка по традиция се смята, че подаръците носи Св. Николай. През 1804 година в Ню Йорк под патронажа на Св. Николай било основано историческо общество.През 1809 година в. Вашингтон Ирвинг публикувал сатирическата “История на град Ню Йорк”, където иронизирал холандското минало на града (много традиции, включително и тази, свързана със Св. Николай, пристигнали в Ню Йорк от Холандия). Всяка година в деня на Св. Николай на улицата изнасяли дървена статуя на светеца, висока, в дълга мантия, и пеели песни за Св. Николай - Занкта Клаусе (Sinterklaas).

През 1822 година друг жител на Ню Йорк Клемент Кларк Мур написал поредица от приказки, в които разказвал как Санта Клаус пристига с шейна, дърпана от осем северни елена. Именно Клемент Кларк Мур накарал Санта Клаус да влиза в къщите през комина.

През 1841 година във Филаделфия някой си търговец на име Паркинсон, за да привлече клиенти в магазина си, наел човек и го облякъл като Санта Клаус. Първият жив Санта Клаус седял на покрива на къщата, където се намирал магазинът, до самия комин.

През 1863 година карикатуристът Томас Наст изобразил Санта Клаус с огромни бакенбарди, облечен от глава до пети в кожи.

През 1869 година излезли стиховете на Жорж Уебстер, в които посочвал, че жилището на Санта Клаус е на Северния полюс.

Издателят Луи Пранг разпространил в Америка английската традиция да се изпращат поздравителни картички на приятели и роднини. През 1885 година той издал картичка, на която бил нарисуван Санта Клаус в червен костюм. Оттогава все по-често започнали да го рисуват в червена мантия, не в кожа или мантия от друга материя.

Ето как вестник “Ню Йорк Таймс” през 1927 година описва Санта Клаус: “Пред младите жители на Ню Йорк застанал Санта Клаус с внушителен ръст, червена мантия, шапка и бели бакенбарди, на гърба с чувал, пълен с подаръци, с червен нос и гъсти вежди.

Художникът по рекламата на фирма “Кока кола”, Хадон Сандблом започнал да работи върху рекламната кампания “Санта Клаус също пие Кока-кола” едва през 1931 година. Освен бутилката с кола в този колаж няма нищо ново в образа на Св. Николай. Тя само го популяризира още повече благодарение но обширна рекламна кампания.

Сега Санта Клаус е част от празника в много домове в Западна Европа. Промъквайки се през комина или през малкото горно прозорче, той поставя подаръците в чорапчета, закачени най-често на камината, и звъни с камбанки, сякаш съобщава за пристигането на Нова година.

Дълги години подаръците на българските деца носеше дядо Мраз - понякога пристигаше с шейна, друг път с лека кола, в училище, в детската градина, у дома, но винаги с чувал, пълен с подаръци. Понякога го придружаваше Снежанка. Подаръците раздаваше на най-умните, най-послушните дечица, след като чуеше песничка или стихче, а по-палавите получаваха своя подарък след като обещаваха другата година да са по-послушни и добри.

Сега подаръците отново носи дядо Коледа, но кой знае защо децата очакват с нетърпение и новогодишната нощ, Може би защото отдавна знаят, че техният дядо Коледа или дядо Мраз е винаги заетият татко и грижовната им майка. И макар да не вярва, че подаръците за него е приготвил руменото белобрадо старче с червени дрехи, всеки се радва, когато го види. И това е част от празничната магия, която завладява и деца, и възрастни в тези зимни дни.



Тагове:   дядо,


Гласувай:
0



Следващ постинг
Предишен постинг

Няма коментари
Търсене

За този блог
Автор: vladov2007
Категория: Други
Прочетен: 865422
Постинги: 105
Коментари: 387
Гласове: 1253
Архив
Календар
«  Март, 2024  
ПВСЧПСН
123
45678910
11121314151617
18192021222324
25262728293031